Poinformowała o tym w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Badanych jest w sumie pięć przypadków ewentualnych nieprawidłowości.
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Komisję Majątkową, złożone przez CBA, wpłynęło do krakowskiej prokuratury w marcu. Dotyczyło decyzji o zwrocie działek lub nieruchomości klasztorowi oo. Dominikanów, Zgromadzeniu Córek Matki Bolesnej Serafitek w Oświęcimiu, Wyższemu Seminarium Duchownemu w Kielcach i parafii greckokatolickiej pw. św. św. Piotra i Pawła w Krynicy.
Zawiadomienie dotyczyło możliwości przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków komisji oraz nadużycia uprawnień w obrocie gospodarczym (w przypadku trzech pierwszych podmiotów) oraz poświadczenia nieprawdy w przypadku parafii w Krynicy.
Po analizie dokumentów prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zwrotu działek parafii greckokatolickiej w Krynicy i ewentualnego poświadczenia nieprawdy na temat ich wartości. Wskazała, że członkowie Komisji Majątkowej nie mieli obowiązku zajmowania się sprawami majątkowymi innych podmiotów, w tym Skarbu Państwa.
Wszczęła natomiast śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa przez wprowadzenie w błąd Komisji Majątkowej co do uprawnienia prowincji dominikanów do uzyskania zwrotu nieruchomości o łącznej pow. ponad 41,5 ha. Działki te zabrane zostały bowiem klasztorowi dominikanów.
W osobnym wątku śledztwa bada także sprawę poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych dotyczących wyceny wartości nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa od Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W przypadku jednej nieruchomości wycena - sporządzana na zlecenie wnioskodawców - mogła zostać zawyżona.
Kolejny wątek śledztwa to doprowadzenie do wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu Skarbu Państwa poprzez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa przy zawieraniu ugody w toku postępowania regulacyjnego z wniosku Zgromadzeniu Córek Matki Bolesnej Serafitek w Oświęcimiu.
W śledztwie badane są również dwa późniejsze zawiadomienia, dotyczące zwrotu 7,5 ha w gminie Czernichów Klasztorowi Księży Kanoników Regularnych Loretańskich oraz działek zastępczych dla Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Działki oddane kanonikom regularnym nie mieściły się w zasobie nieruchomości podlegających zwrotowi; natomiast o przyznaniu działek zastępczych księżom misjonarzom nie poinformowano gminy Kraków, która była stroną postępowania.
Pod koniec lutego szef CBA powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Zdecydowało o tym położenie nieruchomości, o których mowa w zawiadomieniu CBA.
Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.