"Chcemy w roku beatyfikacji Jana Pawła II wspominać jego dzieło i jego przesłanie dla nas spotykających się tu, na Lednicy" - powiedział organizator spotkań, dominikanin ojciec Jan Góra.

Reklama

Pola Lednickie (wielkopolskie) otwarto dla uczestników spotkania o godz. 8 rano. Dla pielgrzymów przygotowano miejsca do spowiedzi, a od wczesnych godzin popołudniowych trwały wspólne modlitwy. Według organizatorów na spotkanie przybyło ponad 60 tys. osób.

Spotkanie zaczęło się od przelotu nad polami lednickimi śmigłowca, którym w 1997 roku nad Lednicą przeleciał Jan Paweł II.

Głównym motywem XV spotkania są przesłania, jakie papież-Polak słał do młodych na Lednicy w latach 1997-2004. Uczestnicy w skupieniu słuchali kolejnych przemówień papieskich, specjalnie kierowanych do uczestników spotkań młodych w poprzednich latach.

Zebranych pozdrowił Prymas Polski Józef Kowalczyk.

"Jestem urzeczony tym wszystkim co widzę, jak swoją obecnością, entuzjazmem, radością, wyrażacie swoją solidarność z ideałami chrześcijańskimi, tym wszystkim, co wyrażał błogosławiony Jan Paweł II. To on nas tutaj także przyprowadził, aby podziękować Bogu za jego wielkie powołanie życiowe i za świadectwo, jakie dał podczas swojej posługi" - powiedział do zebranych prymas.



Reklama

Na spotkaniu był także wątek piłkarski - organizatorzy wśród pielgrzymów rozrzucili kilkanaście wielkich gumowych piłek, które miały przypomnieć o tym, że za rok w Polsce rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Pierwsza piłkę wykopnął prezydent Poznania, jednego z miast organizatorów mistrzostw, Ryszard Grobelny.

Innym sportowym elementem był VII Maraton Lednicki, w którym wzięło udział ponad sto osób. Biegacze w południe wystartowali z Poznania i przebiegli w ciągu sześciu godzin 46 kilometrów.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości europoseł Konrad Szymański przekazał organizatorom Lednicy Europejską Nagrodę Obywatelską za rok 2010 - nagrodę przyznawana przez Parlament Europejski "za organizację Spotkań Lednickich, gromadzenie młodzieży z Polski i Europy, tworzenie kultury oraz propagowanie wartości chrześcijańskich".

Każdy uczestnik spotkania otrzymał prezenty - namalowaną na skale Rybę, symbolizująca Chrystusa Syna Boga Zbawiciela oraz klucze z napisami - "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" oraz "Tobie dam klucze Królestwa".

"Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - to nawiązanie do homilii z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, podczas której powiedział: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

Spotkanie odbywa się w 20. rocznicę bierzmowania młodzieży świata podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. Z tej okazji odbyło się tzw. namaszczanie zapachami, by przypomnieć sobie znaczenie chrztu i bierzmowania. Poszczególne nabożeństwa i modlitwy przeplatane są koncertami i wspólnymi tańcami wszystkich uczestników.

Po wieczornej mszy świętej uczestnicy spotkania wysłuchają kolejnych wystąpień papieskich. Spotkanie zakończy się po północy przejściem pod Bramą-Rybą, co ma być symbolem wyboru przez młodych Chrystusa.