Mężczyzna przyjechał z Niemiec. Został przyjęty do szpitala w Ostrołęce z objawami zatrucia żołądkowo-jelitowego. Kobieta była opiekunką chłopca, u którego stwierdzono wcześniej objawy zespołu hemolityczno-mocznicowego.

Reklama

Dyrektor olsztyńskiego sanepidu Janusz Dzisko poinformował, że u 68-letniej pacjentki z Giżycka wystąpiła krwawa biegunka. Podejrzenie zakażenia szczepem bakterii E.coli nie zostało jeszcze potwierdzone wynikami badań mikrobiologicznych. Próbki wysłano do badań w Państwowym Zakładzie Higieny. "Kobieta jest w dobrym stanie, ma ciśnienie i parametry nerkowe w normie" - powiedział dyrektor sanepidu.

Chora kobieta była opiekunką siedmioletniego chłopca, który w "stanie ciężkim, ale stabilnym" z objawami zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) leży od piątku w jednym z warszawskich szpitali.

Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec. Ze wstępnych badań wynika, że chłopiec jest zakażony enterokrwotoczną Escherichia coli. Nie potwierdzono natomiast jeszcze, czy o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech.

Do tej pory w Polsce potwierdzono jeden przypadek zakażenia bakterią E.coli taką jak ta wykryta w Niemczech. Hospitalizowane są trzy osoby z podejrzeniem zakażenia: dwóch mężczyzn w Szczecinie i chłopiec w Warszawie. Przypadki 34-letniego mężczyzny z Ostrołęki i 68-letniej kobiety z Giżycka są kolejnymi. Trwają laboratoryjne badania próbek, które od nich pobrano. We wtorek wykluczono zakażenie u 70-letniego mężczyzny z Łodzi.