Cztery osoby - w tym członka zarządu pionu petrochemii PKN Orlen, dwóch dyrektorów i biznesmena z okolic Płocka - zatrzymała w środę ABW na polecenie warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Jak informuje prokuratura, sprawa dotyczy korupcji i jest efektem działań ABW.

Reklama

"Mogę potwierdzić, że dzisiaj o godzinie szóstej rano zostały zatrzymane przez ABW cztery osoby. Członek zarządu PKN Orlen odpowiedzialny za pion petrochemii, dwóch podległych mu dyrektorów i biznesmen z okolic Płock. Sprawa dotyczy korupcji w sektorze gospodarczym" - powiedział PAP wiceszef prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl.

Jak dodał, dwie z tych osób usłyszały już zarzuty. "Cały czas trwają czynności - zabezpieczanie materiałów, przesłuchania" - zaznaczył. Tyl wyjaśnił również, że dwaj dyrektorzy zostali zatrzymani w związku z nadużyciem zaufania w spółce, a członek zarządu i biznesmen - w związku z korupcją. Pytany, czy będą kolejne zatrzymania prokurator dodał, że na tym etapie "jest za wcześnie na tego typu dywagacje".

Dwaj dyrektorzy PKN Orlen zatrzymani w środę przez ABW po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju - poinformowała w środę po południu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. "Czynności wobec dwóch dalszych zatrzymanych przeprowadzone zostaną jutro" - napisano w komunikacie prokuratury, przesłanym PAP.

Według RMF FM chodzi o członka zarządu PKN Orlen Marka S., który miał przyjmować od biznesmena łapówki w zamian za preferencyjne traktowania podczas zawierania kontraktów. PKN Orlen nie chce komentować sprawy, zapewnia jedynie, że będzie współpracować z organami sprawiedliwości w celu jej wyjaśnienia.

W wydanym w środę oświadczeniu PKN Orlen podał, że otrzymał informację o prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie postępowaniu dotyczącym współpracy pomiędzy płockim koncernem a podmiotem gospodarczym spoza grupy kapitałowej tej spółki. "W ramach prowadzonego postępowania, na zlecenie prokuratury, zabezpieczona została dokumentacja dotycząca wyżej wymienionej współpracy, jak również przesłuchani zostali pracownicy koncernu" - podało w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen.

Podkreślono w nim również, że PKN Orlen "jako poszkodowany w sprawie będzie nadal współpracował z organami wymiaru sprawiedliwości w celu pełnego jej wyjaśnienia". W sprawie zatrzymania przez ABW członka zarządu PKN Orlen oraz dwóch dyrektorów spółki w środę wieczorem ma zebrać się rada nadzorcza płockiego koncernu - poinformował PAP przewodniczący rady Maciej Mataczyński.

"Rada nadzorcza poprosiła zarząd PKN Orlen o wyjaśnienia. Rada spotka się jeszcze w środę wieczorem w tej sprawie" - powiedział PAP Mataczyński. Szef rady nadzorczej PKN Orlen zastrzegł, iż obecnie nie będzie komentował zatrzymania przez ABW członka zarządu i dwóch dyrektorów PKN Orlen.