O możliwości złamania prawa śledczych poinformowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau po informacjach dolnośląskiego poszukiwacza skarbów Mieczysława Bojki, który w mediach opowiadał, że z dwoma Niemcami odnalazł trzy skrzynie z dokumentami załogi obozowej Auschwitz. Następnie miały zostać wywiezione do Niemiec. Bojko wycofuje się teraz twierdząc, że całą historię wymyślił.

Reklama

Rzecznik jeleniogórskiej prokuratury Violetta Niziołek w rozmowie z PAP powiedziała, że śledczy zebrali już materiały prasowe, w których mieszkaniec Dolnego Śląska opowiadał o odkryciu skrzyń. Prokurator dokonuje analizy pod kątem prawdopodobieństwa przestępstwa - powiedziała.

Niziołek dodała, że prokurator w najbliższych dniach przesłucha Bojkę.

Muzeum Auschwitz wysłało doniesienie o możliwości złamania prawa w związku z wywiezieniem do Niemiec dokumentów w poniedziałek. Zdaniem prawników placówki mogło bowiem dojść między innymi do naruszenia przepisów karnych z zakresu Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Ustawy o państwowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Muzeum poinformowało zarazem wrocławski IPN. Instytut już wcześniej wszczął w tej śledztwo po doniesieniu osoby prywatnej. Śledztwo wszczęto z art. 54. ustawy o IPN, który mówi o nieuprawnionym ukrywaniu dokumentów, które powinny być przekazane Instytutowi. Grozi za to osiem lat pozbawienia wolności - tłumaczył dyrektor oddziału prof. Włodzimierz Suleja.

O odnalezieniu trzech skrzyń poinformował w zeszłym tygodniu regionalny tygodnik Nowiny Jeleniogórskie. Odkrycia mieli dokonać poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Mieczysława Bojki. Polak relacjonował, że jego znajomi posiadali precyzyjne dane na temat korytarza zasypanego w 1945 roku, w którym miały się znajdować dokumenty dotyczące więźniów Auschwitz. Potrzebowali koparki. Za pomoc otrzymał 5 tysięcy euro oraz kilka map z zaznaczonymi nieznanymi szerzej tunelami w okolicach Miedzianki. Po wykopaniu miało się okazać, że w skrzyniach znajdowały się dokumenty dotyczące ponad 100 osób z załogi obozowej.

W poniedziałek Polskie Radio Wrocław poinformowało, że Bojko zaprzecza jakoby doszło do znalezienia skrzyń z dokumentami. Twierdzi, że wymyślił historię z odkryciem dokumentów na potrzeby swojej nowej książki. Bojko od kilku dni jest niedostępny.

Zbigniew Rzońca, dziennikarz Nowin Jeleniogórskich, który opisał historię odkrycia, w rozmowie z PAP nie chciał komentować decyzji Bojki. Mam na to swój pogląd, ale nie chcę go ujawniać. Bojkę znam od dawna. To osoba bardzo znana w środowisku jeleniogórskich eksploratorów. Ma na swoim koncie kilka ważnych odkryć i kilka książek - powiedział Rzońca.

Reklama