O porozumieniu władz polskich i ukraińskich w tej sprawie poinformował w czwartek przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak. Zgodnie z uchwałą wojewódzkich radnych, rok 2012 w jest poświęcony pamięci Konstantego Wolnego. Regionalne władze nie kryją zadowolenia, że do ekshumacji Wolnego i ponownego pochówku dojdzie tak szybko.
Wydawało nam się, że Rok Konstantego Wolnego się skończy, a my nadal będziemy o to zabiegali, a tu taka miła niespodzianka - powiedział Gościniak. Ocenił, że to przejaw dobrych relacji pomiędzy Polską a Ukrainą.
Ekshumacja ma zostać przeprowadzona między 21 a 23 maja. Do Lwowa pojadą przedstawiciele śląskiego wojewody i marszałka, a także specjaliści w zakresie badań genetycznych - ciało Wolnego zostało złożone w grobie, w którym spoczywają też zwłoki kilku innych osób.
Została już ustalona wstępna data ponownego pochówku - 2 czerwca. Mszy św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla będzie przewodniczyć metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Szczątki zostaną złożone do grobu rodzinnego na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Z okazji Roku Konstantego Wolnego w regionie zaplanowano wiele konferencji i wystaw. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję poświęconą pamięci Konstantego Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Ma w niej wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.
Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje - do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.
Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.
We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Obecnie nie ma pewności, które ze złożonych tam szczątków są szczątkami Wolnego. Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.