Wniosek Andrzeja Seremeta o zgodę na odwołanie prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz może być zbadany 18 września - powiedział PAP szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski. Jak dodał, żaden wniosek jeszcze nie wpłynął, a gdy wpłynie - będzie pierwszym tego typu.

Reklama

Rada nie otrzymała jeszcze zapowiedzianego w poniedziałek przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wniosku o zgodę na odwołanie szefowej PR Gdańsk-Wrzeszcz. Przepisy mówią, że bez takiej zgody nie można odwołać prokuratora przed upływem kadencji.

Według Zalewskiego nie jest przesądzone, czy 18 września Rada zakończy procedurę i wyda uchwałę. Szef KRP podkreślił, że uchwała ta ma charakter merytoryczny, a nie formalny - dlatego sprawa powinna być gruntownie zbadana, zanim zapadnie decyzja.

Reklama

Najpierw prokurator generalny musi przedłożyć umotywowany wniosek, potem musi się odbyć stosowna procedura badania sprawy. Nie można wykluczyć, że zajdzie potrzeba osobistego spotkania z prokuratorem, o którego odwołanie zwróci się pan prokurator Seremet, więc prokurator ten musiałby zostać zaproszony na nasze posiedzenie - wyjaśnił Zalewski.

KRP stoi "na straży niezależności prokuratorów". Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.