Według historyków, Konieczka, który poległ w trakcie obrony urzędu celnego, mógł być pierwszym polskim żołnierzem zabitym podczas II wojny światowej.

Proboszcz parafii w Śmiłowie, ks. Jerzy Ptach, który dba o pamięć o poległym, powiedział w sobotę PAP, że z roku na rok widać większe zainteresowanie historią zapomnianego bohatera. Miejsce jego spoczynku odwiedzają osoby z całej Polski. Lokalna młodzież przez cały rok dba o grób Konieczki.

Reklama

Do stojącego w pobliskich Jeziorkach obelisku upamiętniającego śmierć kaprala organizowane są rajdy rowerowe. Taki rajd miał miejsce również w sobotę. W Śmiłowie odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny, po niej przygotowano uroczystość patriotyczną przy grobie poległego żołnierza.

Jak wyjawił ks. Ptach, trwają starania, by imieniem Konieczki nazwać jedną ze śmiłowskich ulic oraz miejscową szkołę. Niewykluczone, że swoją ulicę żołnierz będzie miał w Poznaniu.

W 2009 roku w Jeziorkach koło Piły odsłonięto obelisk upamiętniający bohaterską śmierć kaprala Piotra Konieczki. Jak napisano na obelisku, "broniąc polskiego urzędu celnego w Jeziorkach i ojczystego progu, jako pierwszy w Wielkopolsce poległ śmiercią bohatera".

Reklama

We wrześniu 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o pośmiertnym uhonorowaniu żołnierza Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żołnierz plutonu wzmocnienia straży granicznej samotnie bronił urzędu celnego w Jeziorkach na ówczesnej granicy państwowej. 1 września po godzinie 1.00 w nocy placówka została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną. Po krótkiej walce obrońcy wycofali się, pozostał jedynie obsługujący karabin maszynowy kapral Konieczka. W trakcie wymiany ognia żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy dobili kolbami.

Reklama

Weryfikację merytoryczną i chronologiczną zdarzenia, na tle innych zdarzeń na granicy polsko-niemieckiej w nocy 1 września 1939, przeprowadził historyk dr Zenon Szymankiewicz. Z jego badań wynika, że Konieczka był pierwszą osobą, która zginęła na terenie Wielkopolski. Nie wyklucza się też, że mogła być to pierwsza śmierć polskiego żołnierza podczas działań wojennych 1939 roku.

Według historyków, o tym, że jego śmierć nastąpiła już w trakcie działań wojennych, świadczy fakt, że po zdobyciu urzędu celnego Niemcy nie wycofali się za granicę, tak jak to bywało w przypadku stosowanych przez nich prowokacji.

Piotr Konieczka był rolnikiem. Urodził się 29 kwietnia 1901 we wsi Czarże koło Chełmna (kujawsko-pomorskie). Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił gospodarstwo rolne w Brodnej.