IPN musi opuścić dotychczasową, zajmowaną do 2000 roku, siedzibę przy ul. Towarowej w Warszawie. We wtorek minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski poinformował, że nowa siedziba Instytutu będzie znajdować się przy ul. Wołoskiej, w budynku zajmowanym dotychczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
O to, czy IPN akceptuje tę lokalizację dziennikarze zapytali w środę prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Jeśli uda się doprowadzić do trwałego zarządu, to oczywiście z wdzięcznością przyjmiemy tę propozycję - powiedział Kamiński. Jak ocenił, budynek przy ul. Wołoskiej zaspokaja potrzeby biurowe Instytutu, które do tej pory spełniała siedziba przy ul. Towarowej. Zaznaczył jednak, że w jeszcze jakiejś innej lokalizacji będzie musiało znaleźć się archiwum.
Kamiński poinformował, że w sprawie przeprowadzki IPN do budynku przy ul. Wołoskiej toczą się rozmowy. Jego zdaniem znalezienie odpowiedniej formuły, aby budynek mógł być przekazany Instytutowi w trwały zarząd, będzie musiało trochę potrwać. W ocenie ministra skarbu IPN mógłby się przenieść do nowej siedziby jeszcze w tym roku.
Jak powiedział Kamiński, budynek przy ul. Wołoskiej jest przystosowany do pracy typowo biurowej i będzie ewentualnie wymagał drobnych zmian. Natomiast głównym wyzwaniem budżetowym na rok przyszły jest znalezienie środków inwestycyjnych na budynek magazynowo-biurowy, który chcemy zlokalizować przy ul. Kłobuckiej - podkreślił.
Tam inwestycja zresztą już się toczy, ale istotą sprawy jest to, że chcemy ją znacząco przyspieszyć. W związku z koniecznością opuszczenia ul. Towarowej 28 zmieniamy charakter tego budynku, który miał być budynkiem biurowym, służyć oddziałowi warszawskiemu. Z konieczności on będzie służył przede wszystkim potrzebom naszego archiwum - powiedział Kamiński.
Pytany o termin wyprowadzki IPN z siedziby przy ul. Towarowej, zaznaczył, że zależy on od wielu kwestii. Musimy sfinalizować z jednej strony rozmowy w sprawie Wołowskiej, z drugiej zabiegać o odpowiednie środki budżetowe na inwestycje na budynek magazynowo-biurowy, a z trzeciej strony prowadzić negocjacje z właścicielem budynku co do terminu wyprowadzki. To wszystko trzeba połączyć, każdy z tych procesów trochę innymi prawami się rządzi - wyjaśnił.
O tym, że spółka Ruch S.A. sprzedała budynek przy ul. Towarowej (8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej) firmie GHN (należącej do grupy Skanska) Instytut poinformował w sierpniu. Umowa sprzedaży została zawarta 17 sierpnia. Po sprzedaży biurowca IPN oświadczył, że nie mógł kupić budynku z powodu cięć budżetowych.