Chodzi o opisaną przez media sprawę otrzęsin w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. Na zdjęciach z imprezy widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę.

Reklama

Poseł Ruchu Palikota Artur Bramora zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że jeszcze w czwartek do minister edukacji trafi pismo w tej sprawie.

Polityk Ruchu domaga się w piśmie, aby - w związku ze sprawą otrzęsin - MEN podjął stosowne i adekwatne do sytuacji kroki prawne, efektem których będzie wyciągnięcie konsekwencji służbowych w stosunku do osób sprawujących funkcje kierownicze w wymienionej szkole.

Zdaniem Bramory dyrektor salezjańskiego gimnazjum powinien w trybie pilnym sam podać się do dymisji, a nie udawać, że nic się nie stało. Ponawiam apel do rodziców, czuwajmy nad tym, co dzieje się w naszych szkołach, słuchajmy, co mówią do nas nasze dzieci i zwracajmy uwagę, gdy trzeba konsekwentnie zareagować - mówił polityk Ruchu.

Konferencję podsumował rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. 1,3 mld zł kosztuje nauczanie religii w polskich szkołach - to są dane oficjalne przedstawione przez Biuro Analiz Sejmowych. Ja się pytam, czy rzeczywiście powinniśmy płacić na takie ekscesy co roku 1,3 mld zł? - powiedział Rozenek.

Jako pierwsza materiał o zdjęciach zamieszczonych na stronie internetowej salezjańskiego gimnazjum wyemitowała w połowie września lubińska telewizja TVL Odra. Zdjęcia zostały opublikowane na stronie gimnazjum i były ogólnodostępne.

W środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy Liliana Łukasiewicz powiedziała PAP, że lubińska prokuratura rejonowa postanowiła zająć się z urzędu sprawą zachowań dyrektora gimnazjum salezjańskiego w Lubinie podczas otrzęsin uczniów I klasy tej szkoły. Również kuratorium oświaty we Wrocławiu skontroluje lubińskie gimnazjum pod kątem zachowania się dyrektora placówki w czasie otrzęsin, o czym w środę informowała PAP rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Janina Jakubowska.

Ponadto został skierowany do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie dolnośląskim wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Rzecznik ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku.