Podziękował za zaproszenie i możliwość wspólnego świętowania, by jak mówił - wraz ze społeczeństwem, rządem i Kościołem w Polsce podziękować Bogu za dar wolności 25 lat po upadku reżimu komunistycznego.

Dalszą część homilii w imieniu kardynała wygłosił biskup pomocniczy warszawski Józef Górzyński. Mówiąc o wyzwaniach związanych z wolnością, podkreślił że w części społeczeństwa osłabł entuzjazm, który panował 25 lat temu. Jedni mają możliwości korzystania z pełni wolności, inni choć formalnie cieszą się wolnością, to z powodu swej sytuacji zwłaszcza materialnej, realnie nie mogą z niej korzystać - cytował przesłanie kardynała biskup Górzyński.

Oprócz prezydenta Komorowskiego z małżonką we mszy uczestniczyli: marszałkowie Sejmu i Senatu - Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, były prezydent Lech Wałęsa, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, ludzie nauki i kultury, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy.

Wzięli w niej udział również przedstawiciele innych państw, wśród nich belgijska para królewska - król Filip i królowa Matylda, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Rumunii Traian Basescu, prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca wraz z małżonkiem, prezydent Łotwy Andris Berzins i wicepremier Portugalii Paulo Portas.