- To wyjazd, który otworzy Wam horyzonty. Kiedy wrócicie nie będzie dla Was rzeczy niemożliwych - powiedziała do wylatujących harcerzy naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzata Sinica.

Reklama

Pierwsi uczestnicy dolecą do Japonii jutro rano. Zanim dotrą na zlot spędzą dwa dni w gościnie w domach Japończyków - to tzw. program Home Hospitality. Członkowie polskiej reprezentacji będą mieszkać wokół Tokio. Sam zlot rozpocznie się 28 lipca, a zakończy 8 sierpnia.

Jamboree to największe na świecie wydarzenie edukacyjne. Weźmie w nim udział ok. 40 tys. osób z ponad 160 krajów. W czasie 13 dni zlotu nasi reprezentanci będą brali udział w zajęciach przygotowanych przez międzynarodowe organizacje takie jak: ONZ, UNICEF, czy WWF. Wezmą również udział w obchodach 70. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

Do wyjazdu druhny i druhowie przygotowywali się ponad dwa lata. Aby wziąć w nim udział każdy z uczestników musiał zapłacić ponad 7 tys. zł. Łączny budżet projektu wyniósł ok. 2 mln zł. - Zawarłem z rodzicami umowę, że wyjadę jeśli zarobię w tym czasie 1,5 tys. zł. Roznosiłem ulotki i pracowałem dorywczo. Wczoraj zapłaciłem ostatnie 5 zł - chwali się Wojciech Skrzypek, jeden z uczestników wyjazdu. W podobny sposób środki na wyjazd zdobywali też pozostali uczestnicy.

- Wyjazd na Jamboree to szkoła odpowiedzialności, stawiania sobie celów i realizacji marzeń, zarządzania projektami - mówi phm. Mikołaj Harasimowicz, członek komendy Kontyngentu Polskiego. - Nad projektem pracowało 60 wolontariuszy. Byliśmy agencją rekrutacyjną, promocyjną, zajmowaliśmy się logistyką - wylicza.

Reklama

Uczestnicy Jamboree będą w czasie zlotu także promować Polskę. ZHP ubiega się o to, by podobne wydarzenie zorganizować u nas w 2023 roku. Gwarancji dla pomysłu udzieliła już Rada Ministrów, a w honorowym komitecie organizacyjnym znalazł się m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Jako miasto - organizatora zlotu wybrano Gdańsk. Prawo do organizacji Jamboree przyznaje Światowa Organizacja Ruchu Skautowego na zasadzie podobnej do organizowania wielkich imprez sportowych. Decyzja o tym, czy Polska dostanie prawo organizacji zlotu zapadnie w 2017 roku.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Wielkiej Brytanii. Do londyńskiej Olympia Hall przybyło około 8 tys. skautów z 34 krajów, także wrogich sobie niegdyś narodów, walczących ze sobą podczas I wojny światowej. Od tego czasu odbywa się co cztery lata (jedyną przerwą była II wojna światowa). W 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem zlotu.