Treść wpisu na stronie prezydenckiej się zmieniła, jednak znalezienie poprzedniej wersji strony nie jest problemem. Bezpośrednie zestawienie obu wersji - wczorajszej i dzisiejszej - pokazuje, jakich zmian dokonano.

W nowej wersji bez zmian pozostał zapis mówiący o prawomocnym wyroku: Prawo łaski jest szczególnym, określonym w art. 139 Konstytucji RP, uprawnieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Istotą tego uprawnienia jest całkowite lub częściowe uwolnienie skazanego od skutków karnych prawomocnego wyroku sądu.

Reklama

Notka wyjaśnia dwie drogi ubiegania i stosowania prawa łaski, z powołaniem na konkretne zapisy prawne. Tu nie zmieniło się absolutnie nic.

Jedyna nowość, jaka pojawiła się w notce, to przedostatnie zdanie: Prezydent może zastosować prawo łaski z pominięciem wskazanej procedury bezpośrednio na podstawie Art. 139 Konstytucji RP. Jeszcze wczoraj tego zdania nie było.

Wczoraj Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz trzech jego współpracowników, skazanych nieprawomocnie w procesie dotyczącym afery gruntowej. - Jeżeli chcemy budować dobry obraz wymiaru sprawiedliwości w Polsce (...) ja postanowiłem zwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy, uznawanej za polityczną - tak tę decyzję komentował Andrzej Duda, który pojawił się w Sejmie, by wysłuchać expose Beaty Szydło.

W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Oprócz Kamińskiego skazano także Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA - na trzy lata pozbawienia wolności, a także byłych dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA: Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Sąd orzekł wobec nich po dwa i pół roku więzienia oraz 10-letnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych.

Sędzia uznał, że kierując CBA, Mariusz Kamiński przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne CBA podczas tzw. afery gruntowej. Chodzi o sprawę z 2007 roku, która doprowadziła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego i działań CBA przeciwko między innymi Andrzejowi Lepperowi. CBA podczas operacji wręczyło kontrolowaną łapówkę za odrolnienie ziemi na Mazurach. Kamiński złożył odwołanie od nieprawomocnego wyroku.

Reklama