Reklama

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll mówi, że rozstrzygnięcie wybrane przez prezydenta jest dla niego zaskakujące. Według niego, prezydent może stosować prawo łaski, kiedy proces sądowy jest zakończony. Tutaj mamy do czynienia z wkroczeniem prezydenta w toku postępowania karnego - mówi profesor Zoll, przypominając, że Mariusz Kamiński zlożyl apelację. Zdaniem Andrzeja Zolla ułaskawienie Kamińskiego uniemożliwia dokończenia procesu w tej sprawie.

Prezydent, stosując prawo łaski, oparł się na konstytucji - zauważa profesor Ryszard Piotrowski. Konstytucjonalista przyznaje, że ustawa zasadnicza daje Andrzejowi Dudzie takie prawo. Dodaje jednak, że nie zna szczegółów podjęcia tej decyzji. To wszystko wymaga wnikliwej i starannej analizy - dodał Piotrowski.

Była minister sprawiedliwości sędzia Barbara Piwnik zauważa z kolei, że Mariuszowi Kamińskiemu odebrano uzyskanie satysfakcji z wyroku uniewinniającego. Jej zdaniem wcale nie zostały przecięte spekulacje dotyczącego tego, jaki mógł zapaść prawomocny wyrok. Barbara Piwnik zauważa, że na pewno będą osoby, dla których Mariusz Kamiński zostanie tym, który uciekł przed wymiarem sprawiedliwości.

Reklama

Co do samego ułaskawienia na mocy przepisu konstytucji sędzia Piwnik przyznaje, że nie zna z historii takiego przypadku. Dodaje zarazem, że słyszała takie stanowiska, iż jest to teoretycznie możliwe. Może się więc czegoś nowego właśnie uczymy - mówi Barbara Piwnik.

Reklama

O ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego poinformował dziś prezydencki minister Andrzej Dera. Jak mówił, prezydent uznał, że osoby walczące z korupcją powinny być w sposób szczególny chronione. Dodał, że zdaniem Andrzeja Dudy, sprawa Mariusza Kamińskiego miała charakter polityczny.

W marcu sąd skazał Mariusza Kamińskiego na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk. Chodziło o sprawę z 2007 roku. Sędzia uznał, że kierując CBA, minister przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne Biura podczas tzw. afery gruntowej.

Oprócz Kamińskiego, prezydent Andrzej Duda, ułaskawił również 3 innych byłych funkcjonariuszy CBA skazanych w tej samej sprawie.