Jak czytamy w wydanym komunikacie, ryzyko naruszenia standardów konstytucyjnych niesie za sobą m.in. czas stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich przedłużanie kontroli operacyjnej do 18 miesięcy, bez wprowadzenia do ustawy szczegółowych przesłanek przedłużenia, przekracza ramy konieczne w demokratycznym państwie prawa.

Reklama

Rzecznik zwraca też uwagę, że projektodawca nie przewidział przepisów określających szczegółowo kategorie podmiotów, wobec których mogą być podejmowane czynności operacyjno-rozpoznawcze.

Jego poważne wątpliwości budzą również procedury kontrolne zawarte w projekcie ustawy. Nie wskazano w nim np. szczegółowych zasad wykorzystywania zgromadzonych materiałów. Projekt nie zawiera także przepisów regulujących postępowanie z materiałami zebranymi niezgodnie z prawem.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa również, że projektowana ustawa nie spełnia wymogu informowania jednostek o niejawnym pozyskaniu informacji na ich temat i nie zapewnia możliwości poddania sądowej ocenie legalności zastosowania tych czynności.

Reklama