Na terenie województw małopolskiego i śląskiego trzeba było interweniować 225 razy. Strażacy usuwali setki powalonych konarów i drzew, które tarasowały wiele dróg, zabezpieczali naderwane fragmenty dachów i uszkodzone przez wichurę elementy konstrukcyjne budynków i reklam.

Reklama

Największe straty wiatr spowodował w Zakopanem i powiecie tatrzańskim. Od wczoraj strażacy interweniowali tam ponad 80 razy. Z jednego z uszkodzonych przez wiatr budynków, trzeba było ewakuować siedem osób.

Paweł Frątczak podkreśla, że wiedząc o nadchodzących wichurach warto zabezpieczyć się przed ich skutkami. Należy unikać parkowania pod drzewami, przed wyjściem z domu zamknąć okna i usunąć z parapetów elementy ruchome. Strażak dodaje, że najbezpieczniejszym miejscem, gdzie można się schronić przed silnym wiatrem są budynki.

Reklama

Zachodniopomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem na Pomorzu. Ma wiać przez cały dzień , na wybrzeżu w porywach do 60- ciu nawet 90 kilometrów na godzinę. Na Bałtyku sztorm do 9,10 stopni w skali Beauforta czyli nawet stu kilometrów na godzinę. Kutry stoją w portach, są wachty sztormowe.