Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz spotkał się w sobotę z osobami promującymi w mediach społecznościowych ideę miłosierdzia. Spotkanie, tzw. tweetup, odbyło się pod hasłem #OknoNaMilosierdzie w siedzibie krakowskiej kurii. Pierwszą informację wysłał kard. Stanisław Dziwisz. "Otwieramy wirtualne #OknoNaMiłosierdzie na Franciszkańskiej 3. Witajcie na profilu Archidiecezji Krakowskiej. Św. #JP2 - módl się za nami!". W krótkim czasie zainteresowanie kontem okazało kilkanaście innych diecezji.

Reklama

Tweetup jest spotkaniem w jednym miejscu i czasie osób, które zazwyczaj kontaktują się najczęściej wirtualnie, w internecie, w szczególności w serwisie społecznościowym Twitter. Tweetup #OknoNaMilosierdzie promuje ideę miłosierdzia, w szczególności przekazywanego w mediach społecznościowych. Spotkanie zorganizowano w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, a jednocześnie w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. - To wyjątkowe spotkanie (...), musimy iść z postępem – powiedział do zebranych kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, o szczególnej wyjątkowości tego dnia świadczy jednak 11. rocznica śmierci Jana Pawła II.

11. rocznica

- To był dzień, w którym cały świat zatrzymał się, aby wspomnieć tę wielką postać, która odeszła od nas. Mogę jednak stwierdzić, że ta postać żyje w pamięci, w sercach ludzkich. I chyba dlatego przyszliście do tego domu, który jest bardzo związany z osobą Jana Pawła II. Wystarczy popatrzyć na to okno, z którego wiele razy przemawiał – powiedział kard. Dziwisz do zebranych. Przypomniał, że Jan Paweł II odszedł w sobotę, w przeddzień święta Miłosierdzia, "tak jakby Bóg chciał pokazać, że jest ten apostoł Bożego miłosierdzia obok siostry Faustyny". Wyraził przekonanie, że uczestnicy ŚDM "z iskrą miłosierdzia z Krakowa pójdą na cały świat, aby ten świat przygotować na spotkanie z Chrystusem i aby nieść pokój, który jest zagrożony".

- Najwyższy czas, żeby Kościół sięgał po nowoczesne formy przekazu, zresztą Kościół od dawna to robi. Jest wielu księży i duchownych na świecie, którzy używają tego kanału, więc jest naturalne, że dzieje się to też w Krakowie – powiedział współinicjator tweetupa dr Krzysztof Gurba, prodziekan wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII).

- Dla mnie będzie to główne źródło informacji w sprawie Światowych Dni Młodzieży, ponieważ z Archidiecezji Krakowskiej będziemy mogli zdobywać wszystkie newsy – powiedział o koncie archidiecezji student UPJPII Kamil Robuta. - To dla nas wielkie wydarzenie, szczególnie w rocznicę śmierci Jana Pawła II i w sali jego okna papieskiego – zapewniła studentka Katarzyna Radwańska.

Uroczystości związane z 11. rocznicą śmierci Jana Pawła II odbywały się w sobotę w całym kraju.