Rząd, przygotowując przepisy programu "Rodzina 500 plus", nie wziął w ogóle pod uwagę tych rodzin, które otrzymują pieniądze na podstawie starej ustawy o pomocy społecznej zastąpionej w 2011 r. przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Rodziny mogły zdecydować czy pieniądze na dzieci będą otrzymywać na podstawie starej, czy też nowej ustawy - pisze "Gazeta Wyborcza".
Nie wypłacamy 500 plus rodzinom, które pobierają świadczenia z ustawy o pomocy społecznej, ponieważ nie mamy podstawy prawnej. Ustawodawca wyszczególnił, kto powinien otrzymać pieniądze - wyjaśnia Ryszarda Zakrzewska-Zachwieja, dyrektor PCPR w Wieliczce.
W 22-tysięcznej Wieliczce aż 11 rodzin pozostało przy pomocy w ramach starej ustawy i nie może skorzystać z 500 plus. Nie wiadomo, ile rodzin znajduje się w takiej sytuacji w skali całego kraju.
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przyznaje, że do resortu docierają sygnały o decyzjach odmownych dla rodzin zastępczych, które wybrały tzw. stare zasady, ale zajmie się tą sprawą dopiero za rok.
Rodziny, które 500 plus nie otrzymują, nie zamierzają jednak czekać do kwietnia przyszłego roku. Skargę skierowały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawę bada też rzecznik praw dziecka - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".