W związku z katastrofą w kopalni Rudna w Polkowicach premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Malty uda się w środę na Dolny Śląsk, gdzie spotka się z górnikami tej kopalni - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie odbędzie się zaplanowane na środę posiedzenie rządu.

Reklama

Kondolencje rodzinom zmarłych górników złożył też premier. Chciałem złożyć wyrazy współczucia rodzinom, chciałem zapewnić o opiece ze strony państwa nad rodzinami tych górników, którzy tragicznie odeszli w kopalni - powiedział prezydent, który przebywa z wizytą w Szwecji. Jestem przekonany, że rząd na czele z panią premier i ja także jako prezydent RP, dołożymy wszelkich starań, żeby opieka nad rodzinami była jak najlepsza - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że górnicy, którzy wciąż znajdują się w kopalni, zostaną uratowani.

Na miejscu, jak powiedziała PAP rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek, nadal trwa akcja ratunkowa. W poszukiwaniach bierze udział dziewięć zastępów ratowniczych, w których skład wchodzi 45 osób.

Tuż po wstrząsie informowano, że pod ziemią jest uwięzionych 16 górników, później, że 10. Po północy w środę Piątek poinformowała, o śmierci jednego z górników i ewakuacji ze strefy zagrożenia na powierzchnię ośmiu osób. Poszkodowani trafili do szpitali, m.in. do Głogowa. Ratownicy szukali wówczas w kopalnianych wyrobiskach siedmiu górników.

Po godzinie 2 przedstawiciele władz KGHM podały, że pod ziemią znaleziono ciało kolejnego górnika oraz że trwają poszukiwania sześciu osób. Po godzinie 10 poinformowano, że zmarł trzeci górnik.Teraz, jak wynika z wypowiedzi prezesa firmy, ratownicy dotarli do ciała czwartego górnika.

Władze KGHM podały również, że wstrząs w kopalni Rudna był bardzo silny i spowodował duże zniszczenia. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1500 metrów, a jego magnituda wynosiła około 3,4 stopnia.

Jak podaje KGHM kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Zasoby tej kopalni to 432 miliony ton rudy miedzi. Wydobycie prowadzone jest tam od 1974 r., a średnia produkcja w kopalni Rudna wynosi obecnie 12 ton rudy rocznie.

Eksploatacja złoża prowadzone jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia R-IX oraz Rudna Północna.