W mediach społecznościowych pojawiły się głosy dezaprobaty w związku z zaangażowaniem banku PKO w organizację wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Autorzy wpisów podkreślali m.in., że nie wszyscy "Żołnierze Wyklęci" mieli "kryształowe życiorysy".

- Bank od lat angażuje się w projekty inspirowane historią Polski. Wspiera, m.in. wydarzenia kulturalne organizowane z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, np. koncerty i wystawy związane z m.in. Powstaniem Warszawskim, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Dniem Niepodległości, czy 1050 rocznicą chrztu Polski. Jednym z nich jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - napisał w oświadczeniu PKO BP w reakcji na nieprzychylne komentarze na temat zaangażowania instytucji w obchody tego dnia.

Sprawę opisał portal wpolityce.pl. - Wciąż są w Polsce ludzie, którzy powielają komunistyczne widzenie okresu powojennego. Ludzie, którzy mają więcej sympatii dla oprawców z UB, KBW i NKWD niż dla bohaterów polskiej wolności. Przykładów nie brakuje. Teraz np. jesteśmy świadkami ostrego ataku na Bank PKO BP za zorganizowanie Quizu Wiedzy o "Żołnierzach Wyklętych" - czytamy na portalu.

- Jeżeli bank zrobił konkurs, w którym proponuje tak naprawdę zapoznanie się z bardzo różnymi postaciami nie widzę w tym nic kontrowersyjnego - powiedziała PAP rzeczniczka Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" Barbara Konarska. - Projekt (biegu-PAP) wspiera wyłącznie postawy niezłomne - dodała.

Z kolei Michał Dworczyk, poseł PiS i jeden z organizatorów biegu zaznaczył w rozmowie z PAP, że wszyscy ambasadorowie biegu zostali dobrani w bardzo staranny sposób wspólnie z ekspertami z IPN. Dodał, że bez wątpienia ich biografie nie budzą żadnych wątpliwości. Przypomniał, że władze komunistyczne próbowały podważyć biografie części z nich.

- Jestem dumny z tego, że od lat niezależnie od tego, kto rządził w Polsce PKO BP angażował się w upamiętnianie podziemia niepodległościowego i bardzo cieszę się, że rozwija i wspiera tego rodzaju projekty - dodał.

26 lutego w całym kraju i poza granicami będzie miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".