Dziennik Gazeta Prawana logo

Śmieciowe jedzenie pod lupą Ministerstwa Finansów. Nowy podatek na cukier i sól

28 września 2017, 07:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Frytki francuskie
Frytki francuskie/Shutterstock
Ministerstwo Finansów chce, by śmieciowe jedzenie obłożone było specjalną daniną. Cel: ograniczyć jego spożycie. I przy okazji zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu – ok. 300 mln zł rocznie.

Rozwiązanie ma przypominać to przyjęte na Węgrzech w 2011 r. Tam powszechnie nazywa się je podatkiem od chipsów. Resort analizuje, jak obłożyć nim towary zawierające duże ilości cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów, a więc takie, które mają negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniają się do wzrostu liczby otyłych osób. MF zakłada, że podatek obejmie również produkty, do wytworzenia których wykorzystano zamienniki surowców, czyli np. słodzik.

– słyszymy od przedstawiciela resortu finansów. Zwraca on uwagę na raport NIK sprzed kilku dni, z którego wynika, że problem nadwagi lub otyłości dotyczy już 22 proc. uczniów polskich szkół.

Nowy podatek miałby przypominać akcyzę – podstawą jego wymiaru nie byłaby cena produktu, lecz ilość składnika, np. cukru. W przypadku puszki mocno słodzonego napoju, która średnio kosztuje ok. 2 zł, danina mogłaby wynieść kilka groszy. Zyski budżetu z opłaty to – wedle deklaracji naszych rozmówców z MF – rzecz wtórna, ale wstępne szacunki wskazują na wpływy na poziomie 0,3 mld zł rocznie.

Z naszych informacji wynika, że resort jest gotów szybko przygotować odpowiedni projekt ustawy i przedstawić go do konsultacji. – – zapewnia urzędnik resortu.

Przymiarki do opodatkowania śmieciowego jedzenia MF robiło już trzy lata temu. Wtedy jednak mówiono głównie o słodzonych napojach gazowanych. Konstrukcja opłaty miała być podobna do tej rozważanej teraz: wielkość obciążenia miała zależeć od zawartości cukru w produkcie. Stawka: od 1 do 10 gr za litr napoju bezalkoholowego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa 16.03.2026  Dziennikarka DGP Patrycja Otto.
Patrycja Otto

Dziennikarka od 18 lat związana z Dziennikiem Gazetą Prawną. Specjalizuje się w tematyce rynku pracy, ochrony zdrowia, a także branży spożywczej, handlowej, turystycznej, czy TSL. Laureatka w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 oraz wyróżniona przez TLP nagrodą „Skrzydła Transportu”. Z wykształcenia prawniczka. 

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraRząd wprowadzi zakaz smakowych e-papierosów »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj