"#Wenezuela upadła. Ewakuacja ambasad. Wystarczyło 20 lat. (#Socjalizm wprowadzono w roku 1999.) Reformy ANALOGICZNE do programu socjalnego #PiS zrujnowały kraj dużo bogatszy od PL (ropa, złoto, diamenty, wołowina)" - napisał na swoim facebookowym profilu Wojciech Cejrowski.
Piątka Kaczyńskiego
Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na konwencji partii przedstawili propozycje programowe, tzw. nową piątkę PiS, które obejmuje wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastkę" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.
Wenezuela
Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją oraz niedoborami żywności i leków, które teraz usiłują dostarczyć do kraju m.in. władze USA i Brazylii.
Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej, a USA pod koniec stycznia nałożyły sankcje na eksport ropy przez państwowy koncern naftowy PDVSA.
Dalsze restrykcje gospodarcze jeszcze bardziej odcinają Wenezuelę od kredytów, dochodów, zagranicznych walut i mogą uniemożliwić transakcje bezgotówkowe. W lutym inflacja sięgnęła 53,5 proc. Liczona rok do roku inflacja wzrosła o blisko 2,3 mln proc. - podaje AFP.
Skala inflacji sprawia, że w obiegu zaczyna brakować banknotów, a większość transakcji w kraju odbywa się ostatnio w dolarach, co jeszcze przyśpiesza wzrost inflacji. Najwyższy nominał banknotu to 500 boliwarów, podczas gdy litr mleka kosztuje blisko 10 tys. boliwarów.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że roczna inflacja wyniesie 10 mln proc. Od lutego 2016 roku bank centralny Wenezueli przestał publikować wskaźniki ekonomiczne; stara się to robić parlament, który jest kontrolowany przez opozycję.