W tym tygodniu w Kielcach odbędą się Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji do stolicy regionu przyjadą m.in. prezydenci obu państw, a w mieście zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich miał być koncert węgierskiego zespołu rockowego "Hungarica".

Reklama

W niedzielę kilkanaście organizacji społecznych i politycznych wystosowało do Wenty list otwarty, w którym skrytykowali organizację tego wydarzenia przypominając, że niedawno koncerty zespołu "Hungarica" odwołano w kilku miejscach w Polsce, m.in. na uczelniach UMCS w Lublinie oraz Politechnice Warszawskiej.

W piśmie przytoczono również jedną z wypowiedzi stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", w której stwierdzono, że "członkowie tego zespołu (Hungarica) czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu". "Władze Kielc nie powinny w żaden sposób wspierać wydarzeń, których uczestnikami są tak kontrowersyjni artyści. Nie ma naszej zgody na obecność treści faszystowskich w przestrzeni publicznej" – podkreślono w liście do prezydenta.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach Wenta poinformował, że będąc kilka tygodni temu na spotkaniu w ambasadzie Węgier, aby przedyskutować kwestię organizacji dni przyjaźni obydwu państw, jedną z pierwszych uwag, którą poruszyła strona węgierska, był właśnie punkt dotyczący koncertu zespołu „Hungarica”. - Wtedy zaznaczyłem, że jesteśmy w kontakcie z Kancelarią Prezydenta naszego kraju, jak i z ambasadą Węgier i sądzę, że podczas Dni Przyjaźni Polsko–Węgierskiej nie powinno być miejsca na jakiekolwiek kontrowersje – powiedział prezydent Kielc.

Dodał, że na podstawie rozmów ze stroną węgierską oraz sygnałów z innych źródeł podjął w poniedziałek decyzję o odwołaniu tego koncertu. - Mam nadzieję, że obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach nie będą miejscem różnego rodzaju deklaracji, które mogą być wykorzystywane z jednej strony lub drugiej, co nie jest chyba potrzebne dla promocji miasta - podkreślił Wenta.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez parlamenty obu państw w 2007 roku. Jego obchody odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami. Gospodarzem ubiegłorocznego wydarzenia było węgierskie miasto Veszprem.