Ten unikalny film zawierający materiały z Archiwum IPN ukazuje codzienną walkę ludzi skazanych na eksterminację getcie. Archiwiści z dokonali jego cyfrowej rekonstrukcji i montażu.

Reklama

Zmieniono też pierwsze słowa "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, które oryginalnie brzmią: "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Po burzy która się rozpętała w komentarzach pod filmem Instytut tłumaczy się, że było to "niefortunne".

"Przyznajemy, że umieszczenie słowa >Niemcy

"Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny" - napisano w dalszym tłumaczeniu.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman zmarły w 2009 r.