Według prokuratury, podejrzana urzędniczka miała nienależycie dokonać wstępnej kontroli finansowej dokumentacji wniosków o umorzenie zaległości podatku od nieruchomości wraz z odsetkami. Elżbieta O. miała też nie zgłosić zastrzeżeń co do prawidłowości żądanych umorzeń. Z ustaleń śledczych wynika, że w wyniku działań podejrzanej spółki działające na terenie gminy Lesznowola odniosły korzyści majątkowe z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie ponad 2,5 mln zł.

Reklama

Do czynów zarzucanych podejrzanej miało dojść od czerwca 2012 r. do końca grudnia 2016 r.

Jak przekazał PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński, zarzuty niezasadnego umorzenia podatków przedstawiono też byłym zastępcom wójta gminy Lesznowola: Karolinie P. i Markowi R. Zdaniem prokuratury kobieta w grudniu 2016 r. wydała niezasadną decyzję o umorzeniu 20 tys. zł raty podatku od nieruchomości. Z kolei Markowi R. prokuratura zarzuciła, że w lipcu 2012 r. wydał niezasadną decyzję o umorzeniu raty podatku od nieruchomości w kwocie blisko 35 tys. zł wraz z 1,2 tys. zł odsetek.

Reklama

Wszyscy podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Wobec Elżbiety O. zastosowano dozór policji i zawieszono ją w wykonywaniu obowiązków skarbnika gminy.