Placówkę założą i poprowadzą ojcowie franciszkanie. Będzie przy niej działać także prowadzony przez Franciszkanów Dom Ulgi w Cierpieniu.
Były przewodniczący izraelskiego parlamentu i były ambasador Izraela w Polsce, profesor Szewach Weiss mówi, że w powierzeniu właśnie Toruniowi organizacji tej uczelni kryją się trzy symbole. "Toruń jest miastem akademickim, to pierwszy symbol. Po drugie jest miastem naukowym, miastem Kopernika. A po trzecie w tych czasach jest to pozytywna, ludzka odpowiedź na niepotrzebne prowokacje i droga ku dobru wszystkich" - powiedział Weiss.
Szewach Weiss ma także nadzieję, że skoro szkoła powstanie właśnie w Toruniu, to stanie się czymś więcej, niż tylko kolejną uczelnią. "Wierzę, że będzie miała dobry wpływ nawet na takich ludzi, którzy jeszcze dzisiaj używają języka i kultury nienadających się na demokratyczne życie europejskiej Polski" - stwierdził.
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej będzie jedyną tego rodzaju uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej. Ruszy w październiku 2009 roku, w 800-lecie fundacji zakonu Franciszkanów. Studia będą płatne. Jednak - jak liczą ich organizatorzy - ściągną do Torunia miłośników kultury żydowskiej z całej Europy.