Z raportu wynika, że 71 proc. bezdomnych w Niemczech pochodzi z Europy. Wśród nich niemal dwie trzecie to obywatele państw Unii Europejskiej. Największe grupy to:
- Polacy – 20 proc.
- Rumuni – 16 proc.
- Bułgarzy – 6 proc.
Z kolei 13 proc. bezdomnych pochodzi z krajów spoza UE, w tym 6 proc. z Ukrainy. Znaczącą grupę (12 proc.) stanowią także osoby pochodzące z krajów azjatyckich, głównie Syryjczycy i Afgańczycy.
Gdzie przebywają osoby bezdomne?
Bezdomność w Niemczech przyjmuje różne formy:
- Schroniska i ośrodki pomocy – 439,5 tys. osób
- Tymczasowe zakwaterowanie u krewnych lub znajomych – 60,4 tys. osób
- Życie na ulicy lub w miejscach niemieszkalnych – 47,3 tys. osób
Przemoc wobec osób bezdomnych
Ponad połowa osób, które straciły dach nad głową, doświadczyła przemocy po utracie miejsca zamieszkania. Problem ten szczególnie dotyka cudzoziemców, gdzie aż 68 proc. bezdomnych z Polski, Bułgarii i Rumunii przebywało bez dachu nad głową przez ponad rok.
Rządowe działania i plany walki z bezdomnością
Rząd federalny Niemiec podejmuje kroki, aby zmniejszyć skalę bezdomności w kraju. Ministra mieszkalnictwa Klara Geywitz ogłosiła inwestycje w wysokości ponad 20 mld euro w budownictwo socjalne do 2028 roku. Celem Niemiec jest rozwiązanie problemu bezdomności do 2030 roku.
Porównanie z wcześniejszym raportem
Obecny raport to drugi tego rodzaju dokument opracowany przez niemieckie Ministerstwo Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Budownictwa. Pierwszy raport z 2022 roku szacował liczbę bezdomnych na 263 tys. osób, co wskazuje na ponad dwukrotny wzrost.