Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się pod hasłem "1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy". To wyjątkowa rocznica stulecia Bitwy Warszawskiej określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata – powiedział minister obrony. Zatrzymanie bolszewickiej nawały na przedpolach Warszawy było wielkim zwycięstwem, nie tylko dla Polaków, którzy obronili z trudem wywalczoną wolność, ale dla całej Europy – dodał.

Reklama

Podkreślił, że planowane na ten rok obchody "to nie tylko uroczystości rocznicowe, to także wiele inicjatyw Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia bohaterów 1920 roku".

W roku tego wyjątkowego jubileuszu planujemy zorganizować defiladę wojskową na warszawskiej Wisłostradzie połączoną z patriotycznym piknikiem wojskowym. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – powiedział Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że "obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego przez inżyniera Tadeusza Tańskiego na bazie Forda T".

Na cmentarzu w podwarszawskim Ossowie zostanie 15 sierpnia odprawiona msza z udziałem Episkopatu Polski. Dzień później, 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie. W całej Polsce odbędą się pikniki wojskowe, capstrzyki oraz koncerty i wystawy – dodał szef MON.

Przypomniał także projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, którego uruchomienie początkowo planowano na stulecie batalii. Dzięki naszym wysiłkom, na początku lipca, jako Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymaliśmy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Dzięki temu sprawnie wybudujemy nowoczesną placówkę, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Projekt jest bardzo ambitny, a rozpoczęcie budowy w roku jubileuszowym ma wymiar symboliczny – powiedział szef MON.

Chcemy, żeby bohaterowie 1920 roku byli obecni w naszej pamięci i przyszłych pokoleń na stałe. Stąd przygotowaliśmy i wydajemy szereg publikacji, monografii poświęconych wydarzeniom sprzed 100 lat. Jest to m.in. angielski i polski reprint pod tytułem "Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.", autorstwa Edgara Vincenta Abernona, a także inne oryginalnie ilustrowane wydawnictwa – powiedział minister.

Reklama

15 sierpnia będzie rozdawana bezpłatnie okolicznościowa prasa, tzw. jednodniówka przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznaliśmy prawie 1,5 mln złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. W stolicy będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi później do Muzeum w Ossowie. W sierpniu w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wyjątkowa wystawa zatytułowana "Czas Chwały" – wyliczał minister.

Zaznaczył, że resort "wspiera także lokalne inicjatywy dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej". Trasa ekspresowa S-8 przebiegająca z Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Błaszczak powiedział na konferencji dot. obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, że jest ona ważnym elementem polskiego dziedzictwa narodowego. Przekazał, że hasło tegorocznych obchodów będzie brzmiało: "Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy".

Szef resortu obrony dodał, że punktem kulminacyjnym obchodów organizowanych przez MON będzie defilada na warszawskiej Wisłostradzie 15 sierpnia, o godz. 15 z udziałem Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych.

Jak mówił Błaszczak, oprócz defilady, w południe, 15 sierpnia odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Jak mówił, uroczystości będą odbywać się także w Ossowie, podkreślił, że MON na początku lipca otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. "Lada dzień ruszy budowa filii Muzeum Wojska Polskiego - Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie" - zaznaczył szef MON.

Pamięć o tej zwycięskiej Bitwie (Warszawskiej 1920 r.), o ochotnikach, którzy stawili się wtedy, kiedy Rzeczpospolita była w potrzebie, kształtuje postawy dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego - podkreślił Błaszczak.