Niedzielski był pytany w TVP Info w jaki sposób rząd chce zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych dla pacjentów z Covid-19. Mamy kilka strumieni działań. Jednym z nich jest budowa czy przekształcanie szpitali powiatowych w szpitale walczące z covidem - powiedział.

Reklama

Będziemy działali na takiej zasadzie, żeby nie ograniczać w znaczący sposób dostępu Polaków do leczenia w innych zakresach - tłumaczył minister. Inne podejście to jest przekształcenie czy wykorzystanie dużych oddziałów internistycznych, które znajdują się w szpitalach wojewódzkich i przynajmniej w części, przynajmniej w 30 procentach przeznaczenie łóżek na walkę z covidem - dodał.

Trzeci strumień to kwestia włączenia się prywatnej służby zdrowia do systemu walki z Covidem - powiedział. Mówił, "że są już wspólne ustalenia z szefową Lux Medu Anną Rulkiewicz oraz i wiceprezesem Pracodawców RP, który zajmuje się zagadnieniami zdrowotnymi". Staramy się ustalić wspólną pulę łóżek, którą szpitale prywatne przeznaczą również na cele covidowe - dodał.

Minister Zdrowia mówił, że zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego w każdym mieście wojewódzkim przygotowywany jest plan konstrukcji budowy lub powołania szpitala tymczasowego. Najbardziej zaawansowane projekty są w Warszawie, Wielkopolsce i Małopolsce.

W Warszawie taki szpital powstać ma w przestrzeniach biurowych PGE Narodowego. Niedzielski podał, że ma on zostać powołany przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Sprzęt będzie zapewniony z zasobów szpitala oraz z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Minister Kamiński zadeklarował również ścisłą współpracę ze strażą pożarną - mówił.

Niedzielski poinformował, że w szpitalu będą organizowane stanowiska, na których udziela się wsparcia tlenowego, czyli te z respiratorami, ale będą tam też leczeni pacjenci, którzy jeszcze tlenoterapii nie wymagają.