Brak adekwatnej reakcji władz kościelnych wywołał oburzenie o. Gużyńskiego. Razem z innymi duchownymi nagrał krótki film bijący w o. Rydzyka.

Reklama

Dlaczego powstał film "Tylko powiedz to każdemu"?

- To prosty, ludzki, ewangelicki język, dzięki któremu w centrum sprawy stoją osoby skrzywdzone przez ludzi kościoła. To też pokazanie biskupom, jak o takich problemach mówić, bo oni wciąż tego nie rozumieją, nie potrafią zachować się przyzwoicie. Wysyłają tylko rzecznika episkopatu, który się tylko wije i tłumaczy. I nie słyszymy głosu biskupów, którzy w jasny sposób powiedzieliby, dlaczego zachowanie o. Rydzyka jest niegodne katolika - mówi Radiu ZET o. Gużyński.

Dominikanin dodaje, że ma nadzieję, że wideo doda odwagi zwykłym księżom w stawaniu w obronie osób pokrzywdzonych przez ludzi Kościoła.

- To oni są najważniejsi, później długo, długo nic. Odzew na nasz filmik jest duży, ludzie reagują spontanicznie. A najbardziej mnie rozbroiły wiadomości od samych osób pokrzywdzonych, że mi dziękują. Za co oni mi dziękują, przecież to oni powinni stać w centrum i być otoczeni wielką troską. A ja zrobiłem tylko coś, co musiało być zrobione, a czego niestety nie zrobili biskupi - podsumowuje o. Gużyński.