W środę, po godz. 14 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostały szczepienia służb mundurowych. Funkcjonariusze są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.
W inauguracji wzięli udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy – przekazał wiceszef MSWiA.
W Szpitalu Narodowym ruszyły szczepienia służb mundurowych
Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży podczas konferencji inaugurującej program szczepień zwrócił uwagę, że przedstawiciele służb mundurowych "każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli, a od roku są na pierwszej linii trudnej walki pandemią koronawirusa".
Policja kontroluje obowiązek przestrzegania kwarantanny, patroluje ulice, sprawdzając, czy realizowany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Straż Graniczna kontroluje obecnie granicę południową pod kątem sprawdzania, czy osoby ją przekraczającą posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny test na koronawirusa. Straż pożarna pomaga obywatelom dotrzeć do punktów szczepień. To tylko wybrane z tych działań, które funkcjonariusze wypełniają w tej bardzo trudnej walce, wykazując się ogromnym poświęceniem. Niejednokrotnie ponosząc ofiary – powiedział wiceszef MSWiA.
Z danych przedstawionych przez Pobożego wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, czyli 1/5 ogółu, zachorowało na COVID-19. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.
Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć proces szczepień tydzień przed terminem, z użyciem bezpiecznej i dobrej szczepionki jaką jest szczepionka AstraZeneca. Cieszę się, że możemy zrobić to tu, w Szpitalu Narodowym - powiedział wiceszef MSWiA.
Poboży dodał, że proces szczepień funkcjonariuszy będzie się odbywał w szpitalach węzłowych oraz w 133 placówkach służby zdrowia.
W inauguracji wzięli udział komendanci lub zastępcy służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.