Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym oraz w oparciu o ocenę zagrożenia powodziowego, wprowadził na obszarze Krakowa pogotowie przeciwpowodziowe.

Zgodnie z informacjami magistratu, straż miejska prowadzi pełny monitoring wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia hydrologicznego.

Reklama
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Art Service 2
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Art Service 2
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Art Service 2
Reklama

W mieście częściowo zalane są Bulwary Wiślane, jednak – jak przekazał PAP rzecznik prasowy małopolskiej PSP Sebastian Woźniak – nie na tyle, aby prowadzić tam interwencje. Póki co woda nie wystąpiła tu na tyle, aby podtapiać budynki mieszkalne.

Rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk poinformował PAP, że od rana wszystkie autobusy i tramwaje kursują zgodnie z planem, drogi są przejezdne. We wtorek problemy w komunikacji miejskiej były w rejonie mostu Zwierzynieckiego i ulicy Nowosądeckiej, której fragmenty były podtopione.

Interwencje straży

Jak przekazał rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak, minionej doby straż odnotowała prawie 500 interwencji, najwięcej w powiecie krakowskim (176), oświęcimskim (79), wielickim (52). W działaniach zaangażowanych było ponad pół tysiąca zastępów straży pożarnej, w tym 2244 strażaków.

Zaś dane z minionych dwóch dób to łącznie 722 interwencje, najwięcej w powiecie krakowskim (205), oświęcimskim (108), wielickim (71). Strażacy wzywani byli głównie do podtopień budynków (298), zalanych dróg (200) i wiatrołomów (120). W działania zaangażowanych było ponad 1 tysiąc zastępów straży pożarnej, 4632 strażaków.

Nie ma rannych, nie było ewakuacji – powiedział rzecznik małopolskiej PSP.

Zgodnie z prognozami w ciągu dnia opady w mieście będą miały charakter przelotny.