Mazurski Park Krajobrazowy poinformował, że przechodzące nad regionem na początku lutego niże z silnymi porywami wiatrów spowodowały sporo zniszczeń w drzewostanie.

Niestety, sile żywiołu nie oparł się również pomnik przyrody Królewska Sosna, położony nad Jeziorem Mokrym - wskazano w środowym komunikacie.

Reklama

320-letnia "Królewska sosna"

Na stronie Parku zamieszczono zdjęcie przewróconego drzewa. To sosna zwyczajna w wieku około 320 lat, o wysokości 35 m i obwodzie pnia 360 cm, która obumarła w 1973 r. Rosła w Rezerwacie "Królewska Sosna", przy ścieżce edukacyjnej Krutyń - Zgon.

Drewno przewróconej sosny pozostanie na miejscu w rezerwacie, gdzie będzie ulegało powolnemu rozkładowi, tworząc nowe mikrosiedlisko, dając miejsce do rozwoju grzybów, mchów i owadów saproksylicznych. Obieg materii jest nieodzownym elementem funkcjonowania ekosystemów, decydującym o trwałości procesów w nim zachodzącym - przypomniano w komunikacie.

Zadaniem rezerwatu jest ochrona ponad 200-letniego drzewostanu sosnowego i trzech śródleśnych jeziorek dystroficznych. Znajduje się tam także inny znany na Mazurach pomnik przyrody: 420-letni "Dąb Nad Mukrem".