"Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ 'Solidarność' doprowadziło do niewyobrażalnego wydarzenia - obalenia komunizmu w Polsce" - powiedział Brzezinski w nagraniu z okazji Dnia Solidarności i Wolności, obchodzonego 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak wskazał ambasador USA w Polsce, cały świat przyglądał się wtedy Polsce "z podziwem".

Reklama

"Nie byłoby tego wielkiego sukcesu, gdyby nie polski gen solidarności i jedności w chwilach próby. Widzimy to również dziś. Polacy, jak żaden inny naród na świecie są solidarni z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Otwierają swoje domy i serca dla sąsiadów na niespotykaną w historii skalę. Świat znów patrzy na was z podziwem" - powiedział Brzezinski.

Znów "potrzebujemy solidarności"

Jak wskazał ambasador USA, "w tym niebezpiecznym dla Europy i świata momencie, potrzebujemy solidarności". "Solidarności, którą wy Polacy, tak dobrze znacie i rozumiecie. Widzimy, jak wielką siłę ma partnerstwo i współpraca podzielających wspólne wartości sojuszników. Narody kochające wolność muszą pozostać zjednoczone i solidarne. Jestem dumny, że mogę służyć, jako ambasador USA w Polsce, w tym historycznym momencie. Dziękuję za waszą Solidarność" - powiedział.

42 lata temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy świętych w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Aneta Oksiuta