Alerty dotyczące burz z gradem zmieniają się praktycznie z godziny na godzinę. Obecnie największe zagrożenie wystąpieniem gwałtownych zjawisk pogodowych występuje w pasie południowych powiatów przygranicznych - od raciborskiego do bieszczadzkiego.

Reklama

Ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem

Ostrzeżenie 2. stopnia dla tych rejonów brzmi: "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad".

Cały czas obowiązują też ostrzeżenia 1. stopnia dla powiatów na południu i południowym zachodzie Polski. Jednocześnie pojawiły się alerty dla powiatów w północno-centralnej i centralnej części kraju.

Reklama

Dla powiatów położonych w zachodnio-centralnej Polsce obowiązują natomiast ostrzeżenia związane z upałami. Oznaczają one, że temperatura może tam wynieść około 30 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega: Możliwe podtopienia

Oprócz ostrzeżeń meteorologicznych IMGW wydał także alerty hydrologiczne. W południowej Polsce obowiązują alerty przed gwałtownym wzrostem stanów wód. Jak podaje instytut, "w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych".

IMGW ostrzega także przed podtopieniami. "Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - czytamy.

Susza hydrologiczna. Alerty IMGW

IMGW zwraca także uwagę na kolejne zagrożenie - suszę hydrologiczną. Dla widocznych na mapie rejonów wydano ostrzeżenia.

"Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego" - czytamy w komunikacie IMGW.