Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały podnoszącej świadczenie 500 plus na 800 plus. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotuje swoje programy tak, aby świadczenie było wypłacane w wyższej stawce bez formalności ze strony rodziców - powiedziała PAP szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Reklama

Dodała, że projekt ustawy zostanie przyjęty jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Maląg: 800 plus to nawiązanie do programu 500 plus

Program 800 plus to jest nawiązanie do programu 500 plus, który rozpoczął tą dobrą zmianę, czyli zmianę polityki godnościowej i pokazanie, że najważniejsza jest inwestycja w rodzinę. Rozpoczęliśmy te działania 1 kwietnia 2016 roku - przypomniała. Dodała, że w kontekście waloryzacji to "jest to wyżej niż waloryzacja skumulowana przez te wszystkie lata, kiedy świadczenie było wypłacane".

Reklama
Reklama

"Inwestycja w ludzki kapitał"

Warunki otrzymywania świadczenia 800 plus nie zmienią się, nadal będzie to świadczenie powszechne na dzieci do 18. roku życia, a wnioski składane będą tylko drogą elektroniczną. Według minister Maląg program 500 plus i 800 plus to największy program społeczno - gospodarczy w Polsce. Z jednej strony jest to inwestycja w kapitał ludzki i polskie rodziny. A z drugiej strony te środki są swoistą tarczą antykryzysową, antyinflacyjną, wracają do polskiej gospodarki i są takim naturalnym kołem zamachowym - dodała.

Proces legislacyjny

Projekt ustawy został jednogłośnie przyjęty na Radzie Ministrów, teraz trafi do Sejmu. Tam przejdzie normalny proces legislacyjny, a więc opozycja będzie mogła zgłosić poprawki. My, jako strona rządowa, nie planujemy na ten moment żadnych poprawek, bo co do zasady jest to świadczenie powszechne tak jak 500 plus, czyli tworzenie tego dobrego czasu dla polskich rodzin - podsumowała szefowa resortu.

Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Autorka: Agnieszka Gorczyca