Obchody rozpoczęło całodzienne czuwanie modlitewne. Ponad 10 tys. osób z katolickich ruchów i wspólnot z Polski oraz Niemiec, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji i Czech modliło się o nowe zstąpienie Ducha Świętego na Polskę, Europę i świat. Czuwanie przeplatano przemówieniami i homiliami Jana Pawła II z 1979 r.

Reklama

Moderator generalny Ruchu Światło-Życie i inicjator czuwania, ks. Adam Wodarczyk wyrażał żal, że w naszym życiu społecznym i politycznym brak jest jedności. "Stąd też o tego ducha jedności musimy zawołać do Ducha Świętego i o niego się pomodlić, żeby ludzie odnaleźli Chrystusa w tych czasach, w których żyjemy" - powiedział ks. Wodarczyk.

Po południu, z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz, odsłonięto dziewięciometrowy krzyż-pomnik z białego granitu, ufundowany z inicjatywy władz stolicy. Stanął on w miejscu, w którym przed 30 laty polski papież wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!". Uroczystego odsłonięcia dokonali metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Obalanie komunizmu rozpoczęło się na tym placu od słów Jana Pawła II" - mówiła prezydent Warszawy. "Ten krzyż niech na zawsze przypomina nam, że to, co niemożliwe, stało się możliwe" - dodała.

Potem odprawiono mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe. 2 czerwca 1979 r. na tym placu zaczęło dziać się coś niemożliwego, ale to co było niemożliwe stało się możliwe - powiedział w homilii abp Nycz.

Reklama

Jak podkreślił, kiedy polski papież wypowiadał pamiętne słowa, nikt nie wiedział wtedy, z jaką siłą odbiją się one w Gdańsku, w Nowej Hucie, czy na Śląsku. "Niech słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na tym placu przed trzydziestu laty uczą nas wszystkich, a w szczególności ludzi kultury i nauki, ludzi życia społecznego i politycznego, jak należy odnawiać oblicze ziemi" - powiedział hierarcha. O 21.00 odmówiono Apel Jasnogórski i wysłuchano słowa abpa Nycza. O godz. 21.37 czuwanie zakończyła modlitwa w godzinę śmierci Jana Pawła II. Uroczystości rocznicowe odbywały się też w innych miastach Polski.