Zaczyna się długi weekend, więc pytanie numer jeden brzmi: jaka będzie pogoda?

Prognoza pogody na długi weekend

W sobotę zacznie robić się gorąco. Na zachodzie kraju – na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim - temperatura osiągnie już 30 stopni Celsjusza. Na wschodzie - na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Pomorzu od 22 do 25 stopni Celsjusza, w środkowej części kraju - 27.

Reklama

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie prognozuje jeszcze ostrzeżeń przed upałem. Ale już w niedzielę się to zmieni.

IMGW prognozuje alerty. "Gotowi na upały?"

W niedzielę 13 sierpnia na Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozowane są ostrzeżenia przed upałem pierwszego stopnia. Z kolei upał drugiego stopnia, powyżej 30 stopni Celsjusza może wystąpić w środkowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju - na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Śląsku i Dolnym Śląsku, w województwie opolskim, łódzkim i części wielkopolskiego.

Reklama

Od poniedziałku14 sierpnia już 14 województw, poza pomorskim i zachodnio-pomorskim, zostanie objętych ostrzeżeniami przed upałem. Jak podaje IMGW maksymalna temperatura wyniesie 33 stopnie Celsjusza, a lokalnie więcej. Tropikalne będą również noce, z temperaturą do 22 stopni w nocy z wtorku na środę.

We wtorek 15 sierpnia upał może być jeszcze większy. W całym kraju, poza Zakopanem, prognozowana jest temperatura znacznie powyżej 30 stopni Celsjusza i może dojść nawet do 36 stopni w Kujawsko-Pomorskiem.

Co z resztą przyszłego tygodnia?

Upalna pogoda w większości kraju może utrzymać się do piątku 18 sierpnia. Jedynie na Pomorzu i w Zakopanem temperatura już może spaść do około 20 stopni. W następny weekend wciąż ciepło, ale nie upalnie.

Przez cały najbliższy tydzień zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane. Możliwe są burze.

Jak się przygotować na upał?

Choć na razie to tylko prognozy, warto wziąć je sobie do serca i przygotować się na upały.

Jak ostrzega IMGW największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci, osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym, rekonwalescentów, a także chorych przewlekle – zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę. Oto najważniejsze zalecenia:

  • unikaj bezpośredniej ekspozycji i chroń organizm przed słońcem
  • uzupełniaj odpowiednie ilości płynów, schładzaj się chłodnymi napojami lub kąpielą (w bezpiecznych miejscach)
  • schładzaj pomieszczenia, w których przebywasz, korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, unikaj dużych różnic temperatur
  • unikaj zbędnego wysiłku fizycznego
  • nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w rozgrzanym aucie
  • zwróć uwagę na innych i udziel potrzebnej pomocy
  • jeśli poczujesz się źle, wezwij pomoc

Na terenach najbardziej zagrożonych upałem, tak jak zazwyczaj można się spodziewać alertów RCB.