W listopadzie 2023 roku mamy dodatkowe 2 dni wolne od pracy. Pierwszy z nich przypada 1 listopada, zaś drugi 11 listopada. Co jeśli święto wypada w sobotę? Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2), pracownik musi otrzymać inny dzień wolny w ramach okresu rozliczeniowego.

Reklama

Jak odebrać dzień wolny za 11 listopada?

Jeśli okres rozliczeniowy jest miesięczny, dzień wolny musi zostać oddany jeszcze w listopadzie. W niektórych firmach obowiązują dłuższe okresy. W takim przypadku wolny dzień musi zostać wykorzystany do jego końca.

Innym praktykowanym rozwiązaniem jest odgórne ustalenie dnia wolnego za święto 11 listopada. Nierzadko pracownicy mają również możliwość samodzielnego wyboru daty wykorzystania dodatkowego urlopu. Należy zaznaczyć, że zatrudnieni muszą otrzymać cały dzień wolny. Pracodawca, który chce rozliczyć się za święto wypadające w sobotę poprzez obniżenie np. dwóch lub trzech godzin czasu pracy w konkretnych dniach, postępuje wbrew zaleceniom Państwowej Inspekcji Pracy. W takim przypadku, w razie kontroli, grozi mu grzywna za nieprzestrzeganie pięciodniowego tygodnia pracy.

Reklama

Kto może skorzystać z dodatkowego dnia wolnego?

Możliwość wykorzystania dodatkowego dnia wolnego dotyczy wyłącznie osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Urlop z okazji 11 listopada nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zwolnienie lekarskie i urlop wypoczynkowy ー czy należy się wolne za święto w sobotę?

Jeśli pracownik będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim w Święto Niepodległości przypadające w sobotę, ale wróci do pracy jeszcze w listopadzie, nadal przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy zachoruje w dniu wyznaczonym jako rekompensata za święto. Niestety wtedy nie ma możliwości wykorzystania dnia wolnego w innym terminie.

Jak wyglądają zasady w przypadku urlopu wypoczynkowego? Jeśli wypada on w dniu wyznaczonym jako rekompensata za 11 listopada, pracownik nie korzysta tego dnia ze swojego urlopu, a właśnie z dnia wolnego przypadającego za święto.

Co grozi pracodawcy, który nie udzieli dodatkowego dnia wolnego?

Nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego w zamian za Dzień Niepodległości przypadający w sobotę jest jednoznaczne ze złamaniem przepisów. W takim przypadku pracodawcy grozi kara grzywny.