Kwalifikacja wojskowa potrwa w dniach 1 lutego-30 kwietnia 2024 r. Utworzonych zostanie 390 powiatowych komisji lekarskich, które będą mogły przebadać i ocenić przydatność do służby mniej więcej 30-35 osób dziennie.

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kto może spodziewać się wezwania?

Tradycją jest, że wezwania otrzymują zwykle mężczyźni, którzy rocznikowo mają 19 lat. Tak samo będzie i w tym przypadku. Wojsko zaprosi przed komisję mężczyzn z rocznika 2005. Dodatkowo wezwania otrzymają mężczyźni z roczników 2000-2004, którzy z różnych powodów w ostatnich latach zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby, bądź nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety pójdą "w kamasze"?

Wezwanie otrzymają też kobiety urodzone w latach 1997-2005, których kwalifikacje mogą być przydatne dla armii. Mowa tu o zdolnościach do wykonywania zawodów lotniczych, morskich, weterynaryjnych i ogólnie medycznych. Wojsko interesuje się osobami z takich zawodów, jak: psychologowie, rehabilitanci, radiolodzy, diagności laboratoryjni, informatycy, teleinformatycy, nawigatorzy i tłumacze.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kiedy można spodziewać się dostarczenia wezwania?

Kiedy można spodziewać się dostarczenia wezwania na komisję wojskową? Co najmniej siedem dni przed terminem komisji, na adres zameldowania. Odpowiedzialni za wezwania ludzi na komisję wojskową są samorządy, czyli prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Jeżeli nie możemy stawić się w wyznaczonym przez urzędników terminie, to musimy o tym poinformować jednostkę samorządową, która nas wzywa. Jeśli nie zgłosimy wcześniej swojej nieobecności, to możemy zostać ukarani grzywną. Jest też szansa, że sprawą zainteresuje się policja, która może doprowadzić nas przed komisję.