Formowanie parady rozpocznie się w sobotę od godz. 9 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Wtedy też dzwonnicy konfraterni Kościoła św. Katarzyny wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie" - zapowiedziała w komunikacie przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.

Reklama

Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską i Targ Drzewny. A następnie: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdą na Długą i przejdą na Długi Targ. Pod Zieloną Bramą zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.

W pierwszej paradzie wzięło udział około 5 tys. osób. Teraz w każdej z parad bierze udział, w zależności od warunków, od 20 do 30 tys. mieszkańców Gdańska, Pomorza, całej Polski i turystów z zagranicy - przypomniał, cytowany w komunikacie, organizator parady Lech Parell.

Dodał, że gdańska parada "była pierwszą taką zorganizowaną w całej Polsce".

Reklama

W uroczystym przemarszu przez Gdańsk, oprócz uczestników indywidualnych, wezmą udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające historyczne formacje wojskowe, zespoły muzyczne i taneczne, kluby kolekcjonerów zabytkowych aut, szkoły, organizacje harcerskie, kluby sportowe i wiele innych organizacji.

Przynieście ze sobą biało-czerwone emblematy, przyjdźcie z rodziną, znajomymi, sąsiadami lub indywidualnie. Wszyscy jesteście mile widziani, bo gdańska parada to wielkie wydarzenie o charakterze składkowym - podkreślił Parell.

Na zakończenie parady o godz. 13.15 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Muzycy wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzykę gdańską.