Sąd Rejestrowy w Warszawie podjął decyzję ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym faktu wszczęcia procesu likwidacji TVP.

"TVP S.A. formalnie postawiona w stan likwidacji. Likwidator wpisany do KRS" - napisał na portalu X doradca Prokuratora Generalnego oraz Zarządu Pracodawcy RP - dr Marcin Wojewodka i załączył aktualny odpis z KRS.

Reklama

Efekt decyzji sądu widoczny jest we wpisie. W rubryce "firma, pod którą spółka działa" odnotowano: "TELEWIZJA POLSKA" SPÓŁKA AKCYJNA W LIKWIDACJI.

Głos w sprawie zabrał również minister Sienkiewicz, który kilka miesięcy temu, zaskarżył decyzję referendarza sądowego odmawiającego wpisania likwidacji, na skutek czego rozpatrywano sprawę.

"Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy jaką była telewizja PiS-u. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem którędy ma jechać" - napisał na portalu X - Bartłomiej Sienkiewicz.

Uchwała Sejmu

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Weto prezydenta

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.