TVP dostanie pieniądze? Stanowisko nadawcy publicznego

W ubiegły piątek sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała przekazanie TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym łącznie 600 mln zł z rezerwy celowej. Do telewizji publicznej ma trafić 480 mln zł - przypomina serwis internetowy magazynu "Press".

Reklama

Zdaniem TVP, znacząco pomoże to w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia.

W oświadczeniu Telewizja Polska zwraca uwagę, że "zaostrzający się spór o źródła finansowania mediów publicznych nie powinien przesłaniać trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Telewizja Polska oraz Polskie Radio, a przede wszystkim wszyscy ci, którzy tworzą wspólne media: ich pracownicy, współpracownicy, kontrahenci".

Reklama

TVP zwraca uwagę na zmianę stanowiska szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego, który wcześniej w piśmie do ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego sam wskazywał na "wadliwość obecnie funkcjonującego systemu finansowania mediów publicznych". System ten miał powodować "niestabilność, co jest istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Państwa".

Jak pisze TVP w oświadczeniu, teraz "sytuacja nie zmieniła się - zmieniło się tylko stanowisko szefa KRRiT, który dodatkowo bezprawnie wstrzymał przekazanie TVP środków z abonamentu". Telewizja podkreśla, że Świrski uczynił to "w sytuacji, kiedy sąd jednoznacznie zakończył spór wokół sytuacji prawnej Telewizji Polskiej, stawiając ją w stan likwidacji".