Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Reklama

Czym jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski?

W najbliższy piątek - 3 maja w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił Maryję "Królową Polski, główną patronką kraju i Niebieską Opiekunką polskiego narodu". Była to odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę Episkopatu Polski skierowaną po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 r. Biskupi poprosili wówczas, aby święto zostało wprowadzone 3 maja. Chcieli w ten sposób podkreślić nierozerwalną łączność uroczystości z Sejmem Czteroletnim, zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską konstytucją.

Kogo obowiązuje post?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".