Na chwilę obecną pożar jest zlokalizowany, trwa dogaszenie. Na miejscu pracuje 58 zastępów – około 160 ratowników. Mamy informację o dwóch poszkodowanych strażakach w trakcie prowadzonych działań – powiedział rzecznik. Jak dodał, nie ma na razie bliższych informacji na temat stanu ich zdrowia.

Reklama

Strażacy nie są w stanie oszacować, jak długo potrwa dogaszenie pożaru. - To jest długotrwała akcja – ocenił kpt. Karpiński.

Dane z monitoringu powietrza nie wskazują przekroczenia stężeń niebezpiecznych substancji – zapewnił wojewoda śląski Marek Wójcik.

Gdzie wybuchł pożar

Pożar wybuchł ok. 9 przy ul. Wyzwolenia 2 w dzielnicy Michałkowice. Jego powierzchnia objęła całe składowisko, ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Olbrzymi słup czarnego dymu widać również z okolicznych miast.

Pożar składowiska materiałów chemicznych w Siemianowicach Śląskich / Państwowa Straż Pożarna / twitter.com/KGPSP

Komendant Kruczek poinformował podczas popołudniowej konferencji prasowej, że w akcji gaśniczej bierze udział ponad 100 ratowników – 40 zastępów PSP i OSP. Strażacy z dwóch stron gaszą pożar działkami wodnymi – z ziemi i z drabiny. - Cały pożar miał powierzchnię ponad 5 tys. mkw. Obecnie dzięki naszym działaniom teren pożaru zostaje sukcesywnie pomniejszany, z metra na metr posuwamy się w jego centrum z nadzieją, że uda nam się go w miarę szybko ugasić - opisywał.

Jak długo potrwa akcja

Jak zaznaczył, nie do końca wiadomo, jakie środki zgromadzono na składowisku, część z nich pali się bardzo intensywnie i trudniej je ugasić, czasem dochodziło też do eksplozji. Dlatego trudno przewidzieć jak długo potrwa akcja. Pożar jest już jednak opanowany, nie rozprzestrzenia się – dodał. Komendant podkreślił, że strażacy mają do dyspozycji magistrale wodne odpowiedniej wydajności i na pewno wystarczy im wody.

Wojewoda Wójcik powiedział na briefingu prasowym, że choć sytuacja wygląda bardzo niepokojąco, to jednak jak wynika z monitoringu środowiska nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Jak mówił, analizowane są dane ze stacji pomiarowych prowadzonych przez GIOŚ i „te stacje nie wykazały w chwili obecnej znaczącego wzrostu stężeń niebezpiecznych substancji, które są przez nie badane”.

Pożar składowiska materiałów chemicznych w Siemianowicach Śląskich / Państwowa Straż Pożarna / twitter.com/KGPSP
Reklama

Stan powietrza

Stan powietrza – w pobliżu miejsca pożaru i innych częściach Siemianowic Śląskich - sprawdza także laboratorium mobilne PSP, które również nie stwierdziło przekroczeń stężeń substancji niebezpiecznych; na miejscu skład atmosfery bada też specjalistyczna jednostka z Kędzierzyna-Koźla, a wkrótce dojedzie dodatkowy samochód-laboratorium – wyliczał Wójcik, który zapowiedział, że monitoring powietrza będzie prowadzony przez cały weekend.

Będziemy rozszerzali ten obszar sprawdzania stanu powietrza w aglomeracji, nie tylko w Siemianowicach, ale także w okolicznych miastach. Chcemy mieć pewność co do tego, jaki jest stan powietrza nie tylko w miejscu, w którym wybuchł pożar, ale także w miastach aglomeracji - zaznaczył wojewoda. Jak dodał, komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zaapelowało do mieszkańców regionu, by nie zbliżali się do miejsca pożaru, najlepiej zostali w domu i zamknęli okna, jest nadal aktualny.

Pytany, jakie substancje były magazynowane w tym miejscu, Wójcik obiecał, że szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane w późniejszym czasie. Jak mówił, według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, składowisko przy ul. Wyzwolenia działało od 2016 do 2019 r., kiedy proceder nielegalnego składowania odpadów został wykryty i podjęto działania administracyjne oraz mające na celu ustalenie sprawców. - Tego typu ustalenia już nastąpiły, natomiast w chwili obecnej (...) nie chcę ich przedstawiać, zostawię to na jakąś późniejszą konferencję prasową - powiedział wojewoda.

Według Jana Grygiera ze spółki Wody Polskie na chwilę obecną nie stwierdzono przedostania się zanieczyszczeń ze składowiska do okolicznych cieków wodnych - Rowu Michałkowickiego i Brynicy. - Zostały one zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń, będziemy prowadzić bieżący monitoring - zapowiedział.

Obszar wokół miejsca pożaru zabezpieczają policjanci, nie dopuszczając tam postronnych osób i umożliwiając wozom strażackim swobodny przejazd. Równolegle mundurowi prowadzą czynności procesowe pod nadzorem prokuratury - powiedział szef siemianowickiej policji insp. Waldemar Wierzycki.

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich, na składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach około 5 tys. ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych.