Nowe przepisy dotyczące wystawiania i realizacji recept rocznych zostały ujęte w ustawie z 17 sierpnia 2023 roku. Rząd wielokrotnie przekładał jednak termin ich wprowadzenia w życie. Początkowo regulacje miały obowiązywać od 1 kwietnia, a następnie ustalono drugi termin na 8 maja. Obie daty okazały się niemożliwe do przestrzegania.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

W końcu nowy system zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Co dokładnie się zmienia? Od listopada poprzedniego roku pacjenci otrzymujący tzw. recepty roczne mogą odebrać leki w aptece tylko na okres maksymalnie 120 dni. Pozostałą część leków będą mogli odebrać po upływie 90 dni.

System apteczny

Reklama

Od 1 marca ilość leku wydawana jednorazowo jest określana przez system apteczny. W związku z nowym wymogiem wprowadzono obowiązek obliczania maksymalnej dawki leku, którą farmaceuta może wydać na podstawie recepty rocznej. System teleinformatyczny P1, który jest wdrożony w aptekach, automatycznie dokonuje tych obliczeń. Na początku niestety miał problemy z poprawnym funkcjonowaniem ze względu na niezgodność zapisów dotyczących dawkowania w systemach gabinetowych lekarzy. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 lipca lekarze będą zobowiązani do stosowania nowych schematów przy zapisywaniu informacji o dawkowaniu leków na e-receptach.

Obowiązek lekarzy

Od 1 lipca 2024 roku oprogramowanie używane w gabinetach lekarskich musi być zaktualizowane przez dostawców, aby spełniało nowe wymagania. Personel medyczny korzystający z tego rodzaju oprogramowania musi być odpowiednio przygotowany do adaptacji do nowych przepisów. Nie będzie już możliwe wystawianie recept rocznych zgodnie ze starymi standardami.

Mogą pojawić się problemy z realizacją recept

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nowy schemat umożliwi dokładne zapisanie przez osobę wystawiającą e-receptę informacji dotyczących schematów dawkowania oraz czasu stosowania leków. Pacjenci nie mają obowiązku podejmowania żadnych działań w tej sprawie, ponieważ odpowiedzialność za dostosowanie się do nowych wymogów leży po stronie lekarzy. Jednak mogą pojawić się problemy z realizacją recepty, jeśli nasz lekarz nie dostosuje się do nowych wymagań.