Dodatkowe 5 dni wolnego w roku

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która miała miejsce w ubiegłym roku objęła m.in. dwie unijne dyrektywy dotyczące warunków pracy oraz work-life balance. Dzięki niej, w polskim prawodawstwie pojawił się tzw. urlop "z powodu siły wyższej" oraz 5-dniowy urlop opiekuńczy.

Reklama

Komu przysługuje dodatkowe 5 dni urlopu?

5-dniowy urlop opiekuńczy może wziąć każdy - nie tylko rodzice małych dzieci. Urlop można wziąć "na członka rodziny", czyli m.in. dziecko, ale także rodziców, małżonka czy partnera. Jednym słowem, z urlopu opiekuńczego może skorzystać pracownik w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Czy 5 dni urlopu opiekuńczego jest płatne?

Urlop opiekuńczy może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach. Okres przebywania na nim nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego ani urlopu na żądanie. Okres urlopu opiekuńczego jest wliczany do okresu zatrudnienia. Urlop opiekuńczy udzielany jest w dniach, które są dla pracownika dniami pracy. Za czas przebywania na urlopie opiekuńczym pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Czy pracodawca może odmówić urlopu opiekuńczego 5 dni?

Reklama

Urlop opiekuńczy jest udzielany na wniosek pracownika. Należy złożyć go w wersji papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi urlopu opiekuńczego ani żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.

Zwolnienie "z powodu siły wyższej"

Wśród zmian, które znalazły się w Kodeksie Pracy jest również ta mówiąca, że pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godz. z powodu działania siły wyższej. Dotyczy to pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prawnik, ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej nie jest częścią urlopu na żądanie, który wywodzi się z ogólnej puli urlopu wypoczynkowego - niezależnie od tego, że urlop na żądanie również w przypadku siły wyższej może być wykorzystywany.