W ostatnim czasie japońskie miasto Nagoja wydało zakaz chodzenia po schodach ruchomych z uwagi na wypadki, do których dochodzi, gdy pasażerowie spieszą się biegnąc po schodach i potrącając innych.
ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Także w innych krajach na świecie istnieją miejsca, w których chodzenie po schodach ruchomych jest zabronione – choć najczęściej informacje tego rodzaju przyjmują formę apelu. Dla przykładu, na niektórych stacjach londyńskiego metra zobaczymy znaki zachęcające pasażerów do stania po obu stronach schodów ruchomych. Podobnie jest w Paryżu, gdzie organizuje się kampanie uświadamiające, a także w Tokio czy Hongkongu. W Polsce metro warszawskie transportuje rocznie nawet ok. 200 mln pasażerów. Z tego względu niezwykle ważne stają się wymogi bezpieczeństwa, a także właściwe użytkowanie i nieprzeciążanie urządzeń. Jaki jest cel zakazu chodzenia po schodach ruchomych?
Zakaz chodzenia po schodach ruchomych – jaki ma cel?
Jak powiedział w rozmowie z Gazetą Wyboczą rzecznik Transportowego Dozoru Technicznego Antoni Mielniczuk, poruszanie się po jadących schodach jest ogromnie ryzykowne. Niebezpieczne zdarzenia nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. "Od początku 2021 roku do teraz odnotowano 68 sytuacji, w których było poszkodowane osoby. To oznacza upadki, zdarzenia z osobami niepełnosprawnymi, poważne potknięcia czy też zdarzenia spowodowane przez osoby nietrzeźwe" – tłumaczy Antoni Mielniczuk z TDT. "Nieumyślne potrącenie innych podczas poruszania się w trakcie jazdy po schodach może spowodować upadek o bardzo poważnych skutkach" – dodaje.
TDT zaleca, by zajmować miejsca naprzemiennie na kolejnych stopniach po prawej i lewej stronie, co pozwala zapewnić równomierne obciążenie stopni i całej konstrukcji.
Czy zakaz chodzenia po schodach ruchomych w metrze wejdzie w życie?
Na razie nie ma informacji czy Metro Warszawskie planuje wprowadzenie restrykcji. Wprowadzenie zakazu poruszania się po schodach mogłoby być trudne dla pasażerów – zwłaszcza na stacjach, gdzie nie ma schodów tradycyjnych.
Na chwilę obecną w wielu miejscach możemy zobaczyć na schodach ruchomych naklejki z informacją "zabrania się korzystać ze schodów po ich wyłączeniu (unieruchomieniu), z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, gdy schody pełnią funkcję wyjścia ewakuacyjnego".