Kościół katolicki w Polsce przyjął standardy ochrony małoletnich

Do 15 sierpnia każda instytucja, z której usług korzystają dzieci, musi wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich. Mają one m.in. pomóc wcześniej dostrzegać sygnały, że dziecku może dziać się krzywda lub chronić przed nią.

Reklama

W przekazanym w poniedziałek PAP komunikacie, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC poinformował, że w Kościele katolickim w Polsce zostały już przyjęte i stopniowo wdrażane są standardy ochrony, do których obliguje tzw. ustawa Kamilka z lipca 2023 roku.

Oświadczył, że "Kościół przyjął tę ustawę z otwartością", ponieważ podejmuje ona w sposób szeroki i całościowy temat ochrony dzieci, jako program ogólnospołeczny. Zaznaczył, że tego rodzaju troska jest zgodna z duchem Ewangelii.

Ustawa Kamilka. Obowiązek dla każdej jednostki kościelnej w Polsce

Abp Wojda poinformował, że została m.in. podjęta seria szkoleń, w których uczestniczyły zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, posługujące w parafiach oraz odpowiedzialne za różne jednostki kościelne. Zapowiedział, że planowane są też działania edukacyjne i prewencyjne, w celu rozpowszechnienia wiedzy dotyczącej ochrony dzieci i jej właściwego zastosowania.

- Wprowadzając te standardy, Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy – dodał hierarcha.

Zapowiedział, że w każdej jednostce kościelnej standardy będą podane do publicznej wiadomości.