Wirus mpox, nazywany również wirusem ospy małpiej, wywołuje chorobę zakaźną, do której objawów zalicza się m.in. zmiany skórne, wysoką gorączkę, osłabienie i dreszcze. Wirus pojawił się już w Europie, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i Niemczech. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia".

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Objawy zakażenia wirusem mpox

Jak można się zarazić wirusem mpox? Małpia ospa rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami. Wirus małpiej ospy nie przenosi się drogą aerogenną. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt bezpośredni i pośredni (np. wskutek ugryzienia, kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi). Chorobą zarazić można się także od zwierzęcia – głównie wiewiórek, myszy, królików, szczurów.

Reklama

Do objawów zakażenia zaliczamy przede wszystkim wysoką gorączkę (powyżej 38,5 stopni Celsjusza), powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców, znaczne osłabienie. Na ciele pojawia się także charakterystyczna wysypka - pęcherzykowa, którą można pomylić z ospą wietrzną.

Groźne powikłania

Objawy choroby występują zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia jednak u niektórych osób mogą wystąpić powikłania w postaci zapalenia płuc czy infekcji skóry, a nawet zapalenia opon mózgowych – i w rezultacie – śmierci.

Wkrótce pojawią się wytyczne

Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że w ciągu najbliższych dni zostaną opracowane wytyczne dotyczące postępowania związanego z zagrożeniem wirusem małpiej ospy w naszym kraju.

Nie istnieje obecnie szczepionka dedykowana na małpią ospę jednak, zdaniem lekarzy, szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w znacznym stopniu chroni przez małpią ospą. Choć w przeszłości ospa prawdziwa została niemal całkowicie zwalczona dzięki szczepieniom w 1980 roku szczepienia przeciwko niej całkowicie usunięto z kalendarza szczepień ochronnych. To oznacza, że osoby urodzone przed 1980 rokiem zostały zaszczepione, co powinno zapewnić im ochronę.